Jdi na obsah Jdi na menu
 


<bgsound src="/file/3/amazonsky-prales-1.mp3" loop="infinite">

KRMENÍ PAPOUŠKŮ

krmeni-pro-papousky-2.jpg

 

 KRMENÍ  …. Jeden ze základních  stavebních kamenů chovatelských úspěchů

V našem chovu se snažíme krmit co možná nejpestřeji s ohledem na to, zda-li je u konkrétních druhů hnízdní sezona, či nikoliv a samoz-řejmě také s ohledem na dostupnost krmeného ovoce a zeleniny.

Základní složkou krmiva pro amazoňany , amazonky, africké druhy a australské papoušky je krom směsi zrnin, jablko, mrkev a syrová červená krmeni-podavane-amazonanum-a-amazonkum.jpgřepa, které jsou podávány celoročně.  U amazoňanů je podáván ještě pomeranč, hroznové víno a banán.

V průběhu roku jsou poměry  a druhy podávaného ovoce a zeleniny různě obměňovány, aby se ten, který druh, jak  se říká,  papouškům „ nepřejedl“ Denní krmná dávka je u amazoňanů a eklektusů také obohacována  4x týdně některými druhy exotického ovoce jako jsou např. kiwi, mango, papaya, granátové jablko nebo melouny cantaloupe a galia. Eklektusové milují vařenou rýži slazenou medem a rozmačkaným banánem.

krmeni--sezonni--2.jpg

V době středoevropské vegetační sezony krmíme převážně tuzemské plody, jako broskve, meruňky, třešně, višně, hrušky, ryngle, švestky, hrášek,  rybíz, angrešt a jako laskominu sem, tam maliny.

V době hnízdní sezony a odchovu mláďat je 50% zrnin podáváno papouškům v  naklíčeném stavu, kde je nakličovaná směs ještě obohacena o luštěniny a pohanku.

V tomto období je také podávána, každý den čerstvě připravená vaječná míchanice  ze strouhaných natvrdo uvařených vajec, tvrdého tvarohu, sekaného vařeného kuřecího masa s přídavkem směsi pro hmyzožravé ptáky a strouhanky.

wp_20151213_001--2-.jpg

Důležitou součástí je pak na podzim kukuřice v mléčném stavu zralosti, plody  jeřabin , arónie a šípku.  Pokud je možnost, tak se snažíme výše uvedené podzimní plodiny zamrazit a mít tak možnost, podávat je, alespoň v omezeném množství celoročně.

Ze zrnin podáváme průmyslově vyráběné směsi od firmy Avicentra s.r.o. od které používáme také směsi na nakličování pro velké a malé papoušky, které ovšem ještě upravujeme dle potřeb a chutí našich papoušků v době hnízdění, např o vyšší podíl luštěnin.

 

Granulované krmivo v našem chovu nepoužíváme.

Směs zrnin pro malé papoušky.         Směs zrnin pro velké papoušky

smes-zrnin-pro-male-papousky.jpgsmes-zrnin-pro-amazonany.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wp_20170501_16_06_07_pro.jpg

krmne-voziky.jpg

 

 

 

Od jara 2017 pečeme 2x týdně  vlastní "papouščí" kváskový chleba.

 

 

K rozvozu krmení z přípravny do jednotlivých pavilonů používáme na míru vyrobené krmné vozíky osazené vyjímatelnými nerezovými gastronádobami.